Регистрация на фирма в България за румънски граждани: бързо, лесно, професионално

Infiintare firma in Bulgaria, Ruse

През 2025 г. учредяването на фирма в България представлява привлекателна възможност за предприемачите, които желаят да се възползват от благоприятната данъчна система и опростения процес на регистрация. България остава една от страните с най-ниски корпоративни данъци в Европа, което я прави предпочитана дестинация за много чуждестранни инвеститори. За да стартирате бизнес в България, е необходимо да преминете през няколко правни и административни етапа, които включват подготовката на основни документи. Най-лесният начин да се справите с тези изисквания е да се обърнете към специализирана фирма в България, която може да ви съдейства във всички етапи на процеса. Въпреки това, важно е да сте запознати с необходимите документи, които трябва да подготвите.

Правна форма на фирмата

Първата важна стъпка е изборът на правна форма на фирмата, която желаете да учредите. В България най-популярните форми на търговски дружества са:

  • Дружество с ограничена отговорност (ООД): еквивалент на българското ООД, това е най-често избираният юридически формат. ООД може да бъде учредено от едно или повече лица.
  • Акционерно дружество (АД): аналог на българското АД, тази форма е подходяща за големи бизнеси и включва по-сложни изисквания относно капитала и управлението.

Съществува възможност за учредяване на клон на компания от Румъния или представителство. Изборът на правна форма ще повлияе на необходимите документи и процедури за регистрация, затова е важно да се консултирате с адвокат или специалист по бизнес преди да вземеш решение.

Проверка на името на фирмата и резервиране

Преди да започнете процеса на регистрация, е необходимо да проверите дали желаното име за фирмата е налично. България разполага с публична база данни за вече регистрирани фирми, където може да се провери това.

За резервиране на името на фирмата са необходими следните документи:

  • Заявление за резервиране на името на фирмата, което може да бъде подадено както онлайн, така и физически в Търговския регистър в България.
  • Копие от личната карта на основателя или основателите.
  • Плащане на административна такса за резервиране на името.

Необходими документи за учредяване на фирмата

След като името на фирмата е резервирано, може да започнете подготовката на документите за регистрация. Документите, които трябва да подготвите, зависят от избраната правна форма, но като цяло следните документи са необходими за учредяване на ООД (ДОО) или АД (СА) в България:

Учредителен акт

Учредителният акт (или устав на дружеството) е основният документ, който регулира начина на функциониране на фирмата. Той трябва да включва информация като:

  • Името на фирмата.
  • Седалището.
  • Предметът на дейност на фирмата (описание на основните търговски дейности).
  • Капиталът и структурата на акционерите.
  • Права и задължения на основателите.
  • Начин на разпределение на печалбите и загубите.
  • Процедури за вземане на решения и организиране на общи събрания.

Доказателство за капитал

За да се учреди дружество с ограничена отговорност (ООД) в България, минималният капитал е 2 лева (приблизително 1 евро), но повечето предприемачи избират по-висок капитал, за да покажат стабилността на фирмата. В случай на акционерно дружество (АД), минималният капитал е 50 000 лева (приблизително 25 000 евро).

Ще ти е необходимо доказателство за депозиране на този капитал в банкова сметка, което включва:

  • Отваряне на временно банкова сметка.
  • Депозиране на капитала.
  • Получаване на удостоверение от банката, което потвърдява внесената сума.

Доказателство за седалище

Седалището е официалният адрес на фирмата, където ще се извършва административната дейност. Ще е необходим договор за наем или документ, удостоверяващ правото ви да ползвате съответното пространство. Седалището трябва да бъде официално регистрирано в документите на фирмата и отчетено на българските власти.

Копия на документите за самоличност на основателите

Всички основатели на фирмата трябва да представят копия на документите за самоличност, независимо дали става въпрос за паспорти или лични карти. Ако има повече акционери или съдружници, трябва да се включи копие от документите за самоличност на всеки един от тях.

Пример за подпис на администратора

Администраторът на фирмата, който ще бъде отговорен за управлението и законното представителство, трябва да подаде нотариално заверен подпис. Този документ обикновено се изготвя пред нотариус и е необходим за удостоверяване на автентичността на официалния подпис, използван в документите на фирмата.

Нотариални декларации

В процеса на регистрация ще е необходимо да се подаде няколко нотариални декларации, включително:

  • Декларация, че основателите и администраторите нямат задължения по данъци.
  • Декларация, с която администраторът приема назначението си.
  • Декларация за съгласие от страна на основателите относно учредителния акт.

Регистрация в Търговския регистър в България

След подготовка на всички необходими документи, следва да се подадат в Търговския регистър в България. Този процес може да бъде извършен лично, чрез адвокат или специализиран консултант, или онлайн. България разполага с ефективна дигитална система за регистрация на фирми, което позволява цялата процедура да се извърши онлайн с електронен подпис.

Документите, които трябва да бъдат подадени, включват:

  • Учредителният акт.
  • Доказателство за депозиране на капитала.
  • Договорът за наем за седалището.
  • Копия на документите за самоличност на основателите и пример за подпис на администратора.
  • Нотариалните декларации.
  • Официалното заявление за регистрация.

След подаване на всички документи, процедурата по регистрация може да отнеме няколко работни дни. Ако всички документи са в ред, ще получите сертификат за регистрация и уникален идентификационен код за фирмата (ЕИК), еквивалент на българския КОД.

Данъчна регистрация и други формалности

След като фирмата е официално регистрирана, трябва да извършите допълнителни формалности:

Регистрация по ДДС

Ако се очаква годишният оборот да надвишава 100 000 лева (приблизително 50 000 евро), е задължително да се регистрира фирмата по ДДС. Дори и да не достигне този праг, може да се избере доброволна регистрация, което може да бъде изгодно, ако се планира търговски дейности с други държави членки на ЕС.

Регистрация в НАП

Необходимо е да регистрирате фирмата си в българската данъчна администрация, за да получите данъчен код и да можете да плащате данъци. Българската данъчна система е една от най-атрактивните в Европа, с корпоративен данък от 10% и подобен подоходен данък от 10%.

Други аспекти, на които да обърнеш внимание

Лицензи и разрешителни

В зависимост от сферата, в която желаете да се занимавате, може да се наложи да получите допълнителни лицензи или разрешителни. Например, ако искате да отворите фирма, която ще извършва дейности в регулирани области (като транспорт, фармацевтика или сигурност), ще трябва да получите необходимите одобрения от компетентните български органи.

Наемане на персонал

Ако планирате да наемаш персонал в България, трябва да се уверите, че спазвате всички законови изисквания относно наемането и плащането на социални осигуровки. Работодателите в България са задължени да плащат осигурителни вноски за социално и здравно осигуряване на служителите, в зависимост от брутната заплата.

Счетоводство и одит

Дори ако имате малка фирма, българското законодателство налага спазването на ясни счетоводни правила. В зависимост от размера на фирмата и оборота, може да се наложи да се обърнете към адвокатска кантора за Infiintare firma in Bulgaria. Опитен адвокат, запознат с българското законодателство, може да помогне да избегнете евентуални правни проблеми.

В заключение

Учредяването на фирма в България през 2024 г. предоставя отлични условия за предприемачи, търсещи стабилна икономическа среда и конкурентни данъчни ставки. С помощта на професионални консултанти и спазвайки необходимите правни процедури, всеки предприемач може успешно да стартира своя бизнес в България и да се възползва от предимствата, които страната предлага.

Infiintare firma in Bulgaria, Ruse

Amplasare

Adresa: Ruse, str. “Raico Dascalov” №21
еtaj 1 Birou 1

Contacte

00359 899 819 102
0040 744 221 138
0040 767 159 717

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *